Niniejszy projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Wspólnoty Europejskiej w ramach programu Socrates-Comenius. Treści samego projektu lub materiałów nie odzwierciedlają stanowiska Komisji Europejskiej czy Agencji Narodowej w danej sprawie, w związku z tym ani Komisja Europejska, ani Agencja Narodowa nie ponosi za nie odpowiedzialności.


Spotkanie robocze w Strasburgu w ramach europejskiego programu edukacyjnego SOCRATES - COMENIUS

relacja Aleksandry Szymańskiej i Katarzyny Mimier z II d

We wtorek, 30 marca o godzinie 22.00 wyjechaliśmy do Strasburga. Podróż trwała 10 godzin. Gdy dojechaliśmy na miejsce, zaproszono nas do sali widowiskowej w szkole, gdzie odbyły się przedstawienia. Zamieszkałyśmy u rodzin polskiego pochodzenia.

Po południu spotkaliśmy się na mieście w celu zwiedzenia najważniejszych miejsc w Strasburgu. Zaczęliśmy zwiedzanie od Katedry. Następnie poszliśmy na plac Gutenberga, skąd udaliśmy się na przystań i stamtąd popłynęliśmy po rzece statkiem turystycznym. Płynąc, widzieliśmy między innymi: Parlament Europejski, Muzeum Sztuki Współczesnej, zabytkowe liceum, najstarszy alzacki budynek w Strasburgu.

Następnego dnia uczestniczyłyśmy w lekcjach m.in.: muzyki, informatyki, j.polskiego, j.angielskiego i matematyki. O godzinie 14.00 wszyscy uczestnicy projektu Socrates Comenius udali się na zwiedzanie browaru, gdzie mieliśmy okazję degustować się piwem bezalkoholowym. Później odbył się turniej tenisa stołowego, który wygrali polscy uczniowie!

Ostatni dzień spędziliśmy w szkole i u rodzin nas goszczących.

Powrót do Polski rozpoczął się o godzinie 20.15. Na miejscu byliśmy o godzinie 6.00 rano!

Uważamy, że tego typu wymiany są bardzo potrzebne, bo pozwalają nam poznać kulturę i życie codzienne w innych krajach. A najbardziej z tego wyjazdu podobał nam się system nauczania we francuskich szkołach.

na Starym Rynku w Strasburgu plac przy ratuszu
(35kB)
plac przy ratuszu ratusz w Strasburgu i piękne Platany
spacer w parku z uczestnikami projektu  
przed pałacykiem Napoleona i Józefiny wejście do Katedry na Starym Rynku
cała nasza siódemka
przed partnerską szkołą w Strasburgu
widok na Radę Europy
Parlament Europejski podziwiany w trakcie wycieczki rowerowej wokół Strasburga  

Jedli ślimaki, przywieźli bociany - o nas w Gazecie Lubuskiej

Wycieczka do Europy

Czterech uczniów gimnazjum nr 7 było w ubiegłym tygodniu w Strasburgu. Razem z kolegami z Niemiec, Grecji i Włoch poznawali kulturę i życie Francuzów.

Pieniądze na trzeci z kolei wyjazd uczniów szkoła dostała z Unii Europejskiej w ramach programu Sokrates Comenius.

- Pojechały osoby, które udzielają się społecznie w szkole i osiągają najlepsze wyniki w nauce - tłumaczy główny koordynator projektu Sokrates Piotr Powichrowski.

Uczestnicy wycieczki zobaczyli m.in. stare miasto, katedrę, browar, oraz to, co ich najbardziej interesowało - Radę Europy i Parlament Europejski. - Udało mi się nawet wejść na salę obrad - opowiada Filip Tyliszczak z pierwszej klasy.

Gimnazjaliści mieli też zajęcia w międzynarodowej szkole. - Lekcje trwały 55 minut, a w ciągu dnia była dwugodzinna przerwa na obiad - opowiadają uczniowie. - Środa była dniem wolnym od nauki, za to trzeba było przyjść w sobotę. Poza tym nie było ocen, ale punkty - od 0 do 20. By zdać do następnej klasy, trzeba mieć średnią powyżej 10 pkt.

Polscy uczniowie uczestniczyli w lekcjach jęz. angielskiego, polskiego, muzyki i informatyki.
- Trochę inne niż u nas były uczniowskie posiłki - dodaje Aleksandra Szymańska z drugiej klasy. - Obiad składał się z czterech dań: sałaty, dania głównego, serów i deseru.

Niektórym uczestnikom wycieczki udało się spróbować typowo francuskich potraw np. ślimaków.

Przy okazji polscy uczniowie zrobili reklamę Zielonej Górze. Burmistrz Strasburga otrzymał informatory o naszym mieście. Zielonogórzanie wrócili natomiast z wycieczki z bocianami - maskotkami symbolizującymi Strasburg.

Wystawa prac partnerskich szkół:

dualizm według Włochów dzieła naszych uczniów
warsztaty nauczycieli podsumowujące
trzyletnią współpracę
podpisujemy się na unijnej fladze
warsztaty nauczycieli podsumowujące
trzyletnią współpracę
w strasburskim ratuszu na spotkaniu
z przedstawicielem pani burmistrz
podpisujemy się na unijnej fladze  
uroczysta kolacja w międzynarodowym gronie pożegnanie z gospodarzami naszych uczniów
wizyta w browarze Kronenbourg w Muzeum Sztuki Współczesnej

V Liceum Ogólnokształcące
im. Krzysztofa Kieślowskiego
w Zielonej Górze

ul. Zachodnia 63
65-552 Zielona Góra
tel. 68 470 70 10

KLASY GIMNAZJALNE

logoG7

Ostatnia aktualizacja:
6.06.2018 r.

Jesteś tutaj: Start Projekty edukacyjne Comenius Realizacja projektu - Strasburg