Niniejszy projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Wspólnoty Europejskiej w ramach programu Socrates-Comenius. Treści samego projektu lub materiałów nie odzwierciedlają stanowiska Komisji Europejskiej czy Agencji Narodowej w danej sprawie, w związku z tym ani Komisja Europejska, ani Agencja Narodowa nie ponosi za nie odpowiedzialności.


 

Spotkanie robocze w Neustadt (30.09 - 3.10.2003r.) w ramach europejskiego programu edukacyjnego SOCRATES - COMENIUS

Relacja Agnieszki Urbaniak, nauczycielki języka angielskiego

W dniach od 30 września do 3 października odbyło się kolejne spotkanie nauczycieli z naszego Gimnazjum, nauczycieli z Niemiec, Francji, Włoch i Grecji w ramach programu Socrates Comenius. Miejscem jesiennych warsztatów było tym razem Neustadt, niewielkie niemieckie miasteczko niedaleko Berlina.

Wraz z trzema nauczycielkami: p. M. Furtak, p. M. Nowakowską, oraz p. A. Urbaniak pojechało czworo uczniów z 1, 2 i 3 klas. Uczniowie zostali ugoszczeni przez niemieckie rodziny, a także mieli okazję poznać uczniów z Grecji i Francji.

W czasie pobytu odbywały się warsztaty zarówno dla nauczycieli, jak i dla uczniów. Nauczyciele w towarzystwie przyjaciół ze szkół: niemieckiej, włoskiej, greckiej i francuskiej debatowali nad rezultatami dotychczasowej współpracy, oraz nad planem pracy na ten rok szkolny. Na koniec pobytu zostały wyznaczone kolejne cele, jak i data następnego spotkania przewidzianego w Strasburgu. Uczniowie wykonali wspólnie "regał z książkami" podpisanymi w różnych językach, mający symbolizować naszą przyjaźń pomiędzy szkołami. W trakcie pobytu w Niemczech gospodarze zaprosili nas również na wycieczkę do Poczdamu, gdzie zobaczyliśmy najważniejsze zabytki tego pięknego miasta - Park Sanssouci, Bramę Brandenburską i Cecylienhoff.

Nie zabrakło również wspaniałych przysmaków przygotowanych przez wszystkich przybyłych nauczycieli i uczniów z gospodarzami na czele. Niemcy ugotowali zupę ziemniaczaną, Włosi risotto z szafranem, Grecy musakę - zapiekankę z warzyw, Francuzi ziemniaki z kapustą i wieprzowiną, a my... - barszcz z uszkami i krokiety z kapustą i grzybami. Wszyscy delektowaliśmy się tymi potrawami wymieniając się doświadczeniami w pracy z młodzieżą, rozmawiając o życiu w poszczególnych krajach i o zwyczajach kulinarnych.
Dzień wcześniej wzięliśmy udział w grillu przygotowanym przez nauczycieli niemieckich, gdzie również mogliśmy zasmakować sałatek, mięsa i ciasta typowych dla kuchni niemieckiej.

W trakcie pobytu nie zabrakło oczywiście elementów sportowych. Pierwszego dnia graliśmy w kręgle podzieleni na międzynarodowe drużyny (wszyscy wygrali!), a innego dnia mieliśmy okazję podziwiać lekcję jazdy konnej, gdyż w tej niemieckiej szkole jazda konna jest jednym z obowiązkowych przedmiotów.

Na zakończenie pobytu mieliśmy okazję zwiedzić zabytkową gazownię w Neustadt, a wieczorem udaliśmy się na pożegnalną kolację w miejscowej restauracji. Następnego ranka gospodarze żegnali nas na dworcu kolejowym, a my pełni wrażeń i doświadczeń musieliśmy wrócić do szkoły i pracy. Z pewnością długo będziemy wspominać miłe chwile spędzone w tym unikalnym gronie przyjaciół. Uczniowie natomiast uświadomili sobie jak ważne są języki obce!


Spotkanie w Neustadt Spotkanie w Neustadt
"regał z międzynarodowymi książkami"
- rezultat pracy młodzieży z Polski, Grecji, Niemiec i Francji.
warsztaty nauczycieli z Polski, Niemiec, Włoch, Grecji i Francji
Spotkanie w Neustadt Spotkanie w Neustadt
wspólne gotowanie - nauczyciele wraz z uczniami przygotowywali swoje tradycyjne potrawy i częstowali pozostałych uczestników spotkania. wspólne gotowanie
Spotkanie w Neustadt Spotkanie w Neustadt
wycieczka do Poczdamu - Cecylienhoff wycieczka do Poczdamu
Spotkanie w Neustadt Spotkanie w Neustadt
Poczdam - Park Sanssouci  Poczdam - Park Sanssouci
Spotkanie w Neustadt Spotkanie w Neustadt
 Poczdam - Park Sanssouci  Poczdam - Park Sanssouci
Spotkanie w Neustadt Spotkanie w Neustadt
Poczdam - Brama Brandenburska Poczdam - Brama Brandenburska

Wspomnienia z Neustadt Pauliny Michty, uczennicy klasy II d

 

Czterodniowy pobyt w małym, lecz uroczym miasteczku niemieckim - Neustadt będę zawsze bardzo miło wspominać.

 Dzięki tej wycieczce poznałam sympatycznych uczniów z Niemiec, Francji oraz Grecji. Bardzo się cieszę,że mogłam z nimi wszystkimi porozmawiać. Miałam okazję uczestniczyć w lekcji j. niemieckiego w niemieckiej szkole oraz obejrzeć dwa przedstawienia wystawiane przez tamtejszych uczniów.

  Zwiedziłam wiele ciekawych miejsc. Szczególnie podobała mi się całodniowa wycieczka do Poczdamu. Przepiękne ogrody i zabytkowe budowle, jakie tam ujrzałam wywarły na mnie ogromne wrażenie. Te wspaniałe obiekty uwieczniłam na zdjęciach.

  Mieszkałam u niemieckiej rodziny w małej wsi oddalonej od Neustadt kilka kilometrów. Wszyscy byli dla mnie bardzo mili, a szczególnie Nadane (Niemka, u której mieszkałam). Gdy nie rozumiałam, co Nadine do mnie mówiła, spokojnie tłumaczyła mi jeszcze raz. Dzięki temu rozmawiałyśmy na wiele ciekawych tematów.

Warto wyjeżdżać na takie wycieczki, poznawać ciekawych ludzi z różnych państw i w ten sposób podszkolić język. Jestem bardzo zadowolona z tego wyjazdu oraz atmosfery, jaka tam panowała.


Spotkanie w Neustadt Spotkanie w Neustadt
Poczdam - Park Sanssouci  
Spotkanie w Neustadt Spotkanie w Neustadt
Spotkanie w Neustadt Spotkanie w Neustadt Spotkanie w Neustadt Spotkanie w Neustadt
Spotkanie w Neustadt Spotkanie w Neustadt
grill przy niemieckiej szkole wraz z uczniami  
Spotkanie w Neustadt
przed szkołą w Neustadt  

V Liceum Ogólnokształcące
im. Krzysztofa Kieślowskiego
w Zielonej Górze

ul. Zachodnia 63
65-552 Zielona Góra
tel. 68 470 70 10

KLASY GIMNAZJALNE

logoG7

Ostatnia aktualizacja:
6.06.2018 r.

Jesteś tutaj: Start Projekty edukacyjne Comenius Realizacja projektu - Neustadt