Gościliśmy w Cottbus                                                       

Grupa uczniów z Gimnazjum nr 7 im. UNICEF w Zielonej Górze drugi już raz bawiła w Cottbus w Światowy Dzień Dziecka obchodzony tam 20 września. Młodzież z nauczycielką języka niemieckiego Moniką Woźniak stanowiła delegację pod przewodnictwem pań z zielonogórskiego Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka, który ma na swym koncie dłuższą i wielopłaszczyznową współpracę ze swym odpowiednikiem w Cottbus.

Właśnie ta organizacja przygotowała uroczystości, w których braliśmy udział. Program Weltkindertag rozpoczął się korowodem dzieci z wielu szkół (na początku na wózkach inwalidzkich jechały dzieci z dysfunkcjami). Koło ratusza do korowodu dołączył burmistrz, który razem z polską delegacją przeszedł na plac przed Stadthalle, gdzie tego dnia znajdowały się stoiska odpowiadające kolejnym krajom Unii Europejskiej. Tegoroczne świętowanie odbywało się pod hasłem ,,My dzieci mamy prawa i rozglądamy się po Europie”. Celem festynu było zbliżenie narodów, przenikanie kultur, wzajemne poznanie siebie, co prowadzić ma do tolerancji. Licznie zgromadzone tam dzieci bawiły się przy wybranych stoiskach, mogły też wykonać coś charakterystycznego dla danego kraju, w jego narodowych barwach. Malowały, grały, układały puzle-kontury krajów, lepiły, piły naturalne soki, jadły lody, oglądały występy dzieci z grup wokalnych i tanecznych i świetnie się bawiły. Uczniowie Gimnazjum nr-7 w Zielonej Górze przed mikrofonem po niemiecku opowiedzieli o naszym mieście, a Paweł Skibiński z klasy 2D ze swoim ciepłym głosem wykonał dwie piosenki. Na stole przy polskim stoisku postawiliśmy też nasze wypieki, które zresztą bardzo smakowały, bo szybko znikły. Festyn trwał cztery godziny.

Polska delegacja czuła się dobrze ugoszczona, w dobrych nastrojach opuszczała miłe Cottbus i serdecznych organizatorów. Na pożegnanie otrzymała zaproszenie na przyszłoroczne 20-ste już obchody.

Monika Woźniak

02 01 03

 

V Liceum Ogólnokształcące
im. Krzysztofa Kieślowskiego
w Zielonej Górze

ul. Zachodnia 63
65-552 Zielona Góra
tel. 68 470 70 10

KLASY GIMNAZJALNE

logoG7

Ostatnia aktualizacja:
6.06.2018 r.

Jesteś tutaj: Start Szkolne graffiti Archiwum Archiwum 2012/2013 Gościliśmy w Cottbus