„Jeszcze jeden listopad do okna zapukał
Żółtych liści szelestem. I znów nas odszukał.
Nas, zapatrzonych w przeszłość. W dni klęski i chwały,
Które nam po przodkach w spuściźnie zostały...”

„Za niepodległość, całość i wolność ojczyzny naszej...”

13 listopada 2012 r. z okazji 94. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyła się akademia, w której wzięli udział pierwszoklasiści wraz z wychowawcami.

Aby uczcić to narodowe święto, uczniowie starszych klas przygotowali pod kierunkiem pani Grażyny Trociuk i pani Magdaleny Wojtyły montaż słowno-muzyczny
pt. „Za niepodległość, całość i wolność Ojczyzny naszej...”.

Wprowadzenie sztandaru szkoły oraz wspólne odśpiewanie hymnu państwowego poprzedziło program artystyczny.

Następnie recytatorzy, przedstawiając drogę, która wiodła Polaków do wolności, przywołali ważne dla naszej Ojczyzny wydarzenia historyczne: rozbiory, insurekcję kościuszkowską, utworzenie Legionów Polskich we Włoszech, powstanie listopadowe
i styczniowe, I wojnę światową.

Poezji Adama Mickiewicza, Cypriana Norwida, Juliusza Słowackiego, Jerzego Żuławskiego czy Leopolda Staffa towarzyszyły pieśni, które wyrażały nie tylko uczucia patriotyczne żołnierzy walczących o niepodległość Polski, ale także tęsknotę za domem rodzinnym, za zwykłym spokojnym życiem.

Scena została tego dnia starannie udekorowana przez pana Marcina Czajkę, dominowały barwy biało-czerwone i wyeksponowane godło Polski. Elementy dekoracji stanowiły również plakaty wykonane przez podopiecznych pana Tomasza Kaźmierczaka.

Po apelu zgodnie z tradycją naszego gimnazjum rozpoczął się X Przegląd Pieśni Patriotycznej. Tę część spotkania poprowadziły przedstawicielki SU, Malwina Wilińska i Aleksandra Boroń z kl. 2c.

Kolejność występów ustalono poprzez losowanie. Każda klasa zaprezentowała jedną wybraną przez siebie pieśń.

Zmagania uczniów obserwowała komisja w składzie:

• pani Anna Jarmolińska,
  • pani Grażyna Trociuk,
  • pani Aldona Łada,
  • Magdalena Andrynowska z kl. 3a.

Na ocenę jury miały wpływ następujące elementy:

• sposób wykonania utworu pod względem muzycznym,
  • osobiste zaangażowanie śpiewających,
  • znajomość tekstu pieśni,
  • dodatkowe elementy wzbogacające występ,
  • strój galowy.
04

Uczniowie klas pierwszych bardzo dobrze przygotowali się do konkursu, o czym świadczył wysoki poziom prezentacji. Pierwszą nagrodę otrzymała klasa 1a za „Serce w plecaku”. Drugie miejsce zajęła 1b, która przy dźwiękach wiolonczeli zaśpiewała „Rotę”, a trzecie przypadło klasie 1d za wykonanie pieśni „My, pierwsza brygada”. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

Była to niewątpliwie niecodzienna lekcja języka polskiego i historii zarazem – lekcja patriotyzmu.

Mamy nadzieję, że dzięki takim uroczystościom pamięć o czynach bohaterów „z tamtych lat” nigdy nie zaginie.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie akademii, nauczycielom, wychowawcom i uczniom.

Jesteś tutaj: Start Szkolne graffiti Archiwum Archiwum 2012/2013 „Za niepodległość, całość i wolność ojczyzny naszej...”