„Oddając krew - darujesz życie”
(hasło towarzyszące działaniom PCK )

 

Spotkanie z krwiodawcą w Gimnazjum nr 7 im. UNICEF w Zielonej Górze

 W dniach 21 – 25 listopada 2012 r. obchodziliśmy Tydzień Honorowego Krwiodawstwa. Z tej okazji zaprosiliśmy do szkoły honorowego dawcę krwi - panią Borowczak, która jest jednocześnie pracownikiem Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze.

Nasz gość uświadomił gimnazjalistom, że krwiodawstwo to akcja społeczna mająca na celu pozyskiwanie krwi od osób zdrowych na rzecz ludzi wymagających transfuzji, a w Polsce krew oddaje się tylko honorowo, czyli bezpłatnie. Przybliżył im zasady poboru krwi. Wyjaśnił, w jaki sposób jest ona przetwarzana oraz przechowywana.

Ponadto uczniowie mieli okazję, żeby utrwalić sobie wiadomości z lekcji biologii na temat grup krwi i jej składników. Otrzymali również ciekawe ulotki informacyjne. Mogli je zabrać do domu, aby zachęcić rodziców, opiekunów lub starsze rodzeństwo do podzielenia się swoim najcenniejszym skarbem, bo jak dotąd krwi nie udało się wyprodukować laboratoryjnie, a zapotrzebowanie na nią ciągle wzrasta.

Młodzi ludzie podziwiali odznaczenia przyznane pani Borowczak za długoletnią działalność wolontaryjną. Chętnie uczestniczyli w dyskusji o ludziach gotowych dzielić się „życiem płynącym w ich żyłach”.

Spotkanie to miało przede wszystkim uświadomić młodzieży istotę honorowego krwiodawstwa, znaczenie krwi w ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego, a także przekonać szkolnych wolontariuszy do jej oddawania w przyszłości.

Serdecznie dziękujemy pani Borowczak za bardzo pouczającą pogadankę oraz cierpliwość podczas udzielania odpowiedzi na liczne pytania.

 Pamiętaj!
Oddając krew, możesz być pewien, że uratuje ona cudze życie!
Tym kimś może być Twój przyjaciel, znajomy, sąsiad.
Dzięki Tobie będzie mógł spędzić następne urodziny,
przeżyć kolejne fascynujące wakacje...
02 01
02 01
01 02

www.rckik.zgora.pl

V Liceum Ogólnokształcące
im. Krzysztofa Kieślowskiego
w Zielonej Górze

ul. Zachodnia 63
65-552 Zielona Góra
tel. 68 470 70 10

KLASY GIMNAZJALNE

logoG7

Ostatnia aktualizacja:
6.06.2018 r.

Jesteś tutaj: Start Szkolne graffiti Archiwum Archiwum 2012/2013 Spotkanie z krwiodawcą w Gimnazjum nr 7 im. UNICEF w Zielonej Górze