Debata "Nie tylko wybory - jak młodzi mogą wpływać na rzeczywistość i aktywnie uczestniczyć w demokracji?" organizowana przez zespół #dlaeuropy w ramach eliminacji do Sejmu Dzieci i Młodzieży, odbyła się w naszym Gimnazjum dnia 31 marca 2014 r. o godzinie 12.00.

Celem debaty było:

• kształtowanie postaw obywatelskich,
  • uświadomienie potrzeby angażowania się w sprawy lokalne, państwowe i europejskie,
  • pobudzenie aktywności, samodzielności Samorządu Uczniowskiego,
  • wzrost integracji i świadomości grupowej osób biorących udział w debacie,
  • kształtowanie umiejętności dokonywania świadomych wyborów,
  • przygotowanie uczniów do działań profrekwencyjnych (symulacja wyborów, lekcje
  • europejskie oraz informowanie rodziców np. poprzez wiedzę zdobytą podczas lekcji poprzedzających debatę,
  • kształtowanie umiejętności prowadzenia rozmowy z ekspertami oraz wykorzystywania ich wiedzy w późniejszych działaniach,
  • nabycie przez uczestników umiejętności prowadzenia debat, zabaw integracyjnych oraz poznanie ich nowych form (np. debata panelowo-plenarna połączona z aktywną pracą w grupach),
  • poszerzanie świadomości dotyczącej ranki działań i struktury Unii Europejskiej oraz wyborów w Polsce.

Debata miała być próbą odpowiedzi na pytania:

• Jak młodzi mogą aktywnie uczestniczyć w życiu społeczno-politycznym?
  • Jak aktywizować młodych ludzi?
  • Ile młodych osób ma wystarczającą wiedzę na temat polityki i organów zarówno polskich, jak i europejskich? Jak ją efektywnie poszerzać?
  • Dlaczego młodzi ludzie nie interesują się polityką i działaniami społecznymi?
  • Czy i jak młodzi ludzie mogą wpływać na frekwencję oraz świadomość polityczną osób w zasięgu lokalnym?
  • Co ciekawego oferują nasze lokalne instytucje?
  • Jak edukować młodzież, by w przyszłości była aktywna podczas ważnych wyborów oraz interesowała się tym, jak funkcjonują organy administracji krajowej i europejskiej?
  • Czy lekcje europejskie, symulacje wyborcze i zapoznawanie młodych ludzi z programami wyborczymi pomogą w budowaniu świadomego społeczeństwa?

Naszymi ekspertami byli:

• Doradca przy Centrum Informacji Unijnej w biurze europosła Artura Zasady, Pani Anna Mierżwińska,
  • Przedstawicielka rodziców i ekspert do spraw unijnych, Pani Anna Opalińska,
  • Pani Dyrektor Gimnazjum nr 7 im. UNICEF, Pani Lidia Kocąka,
  • Rzecznik Praw ucznia w naszej szkole: Pani dr Barbara Toroń
  • Radni Miasta Zielona Góra: Pan Radosław Brodzik i Pan Filip Gryko.

Obecni byli również przedstawiciele mediów, ukazały się już pierwsze artykuły i reportaże:

Radio Zielona Góra:

RTV Lubuska:

Jesteś tutaj: Start Szkolne graffiti Archiwum Archiwum 2013/2014 Nie tylko wybory - jak młodzi mogą wpływać na rzeczywistość i aktywnie uczestniczyć w demokracji?