Etapy realizacji Projektu UNICEF "Szkoła z Prawami Dziecka"

Twoje prawa
przeczytaj (format pdf)
zobacz (format pdf)
Dyplom
zobacz (format pdf)
logo prawa1. Zajęcia edukacyjne.

W oparciu o materiały UNICEF Samorządy Klasowe poprowadzą godziny wychowawcze poświęcone rozumieniu praw dziecka w codziennym życiu.

2. Nominacja Szeryfów Praw Dziecka

Po zapoznaniu się z zagadnieniami związanymi z prawami dziecka uczniowie wszystkich klas zastanowią się, czy znają w swoim otoczeniu osoby, które zasługują na wyróżnienie odznaczeniem.

Wspólnie z wychowawcami stworzą listę potencjalnych nominowanych i dokonają wyboru tych najbardziej zaangażowanych.

3. Wręczenie Gwiazd „Szeryfów Praw Dziecka”.

Podczas specjalnie zorganizowanego w szkole spotkania przedstawiciele SU uhonorują wybrane osoby Gwiazdą „Szeryfa Praw Dziecka”. Na tę uroczystość zostaną zaproszeni nie tylko nominowani, ale także wszyscy ważni dla naszego gimnazjum przedstawiciele lokalnej społeczności.

Koordynatorzy: Magdalena Wojtyła, Aldona Łada, Marcin Czajka

Kto może zostać uhonorowany gwiazdą „Szeryfa Praw Dziecka”?

Tytuł „Szeryfa Praw Dziecka” jest przyznawany przez dzieci. To najmłodsi obywatele lokalnej społeczności zadecydują, komu się on należy. Gwiazdą „Szeryfa Praw Dziecka” może zostać odznaczony każdy przedstawiciel społeczności lokalnej, który zdaniem uczniów w wyjątkowy sposób dba o ich interesy.

Gwiazdą „Szeryfa Praw Dziecka” może zostać odznaczony każdy reprezentant władz miasta, osoba prywatna czy też członek organizacji pozarządowej lub związku wyznaniowego.

Osoba wyróżniona powinna:

• troszczyć się, aby miasto przeznaczało fundusze na realizację przedsięwzięć mających wpływ na edukację, rozwój sportowy, kulturalny, rozrywkę, zdrowie najmłodszych,
  • walczyć o poprawę losu dzieci z niepełnosprawnością,
  • pomagać rodzinom ubogim,
  • dbać o poprawę bezpieczeństwa w pobliżu szkół i przedszkoli,
  • pozyskiwać sponsorów budowy placów zabaw,
  • organizować imprezy kulturalnych i dodatkowe zajęcia edukacyjne.

„Szeryfami Praw Dziecka” mogą być osoby wykonywujące różne zawody:

• dziennikarz z lokalnej prasy opisujący problemy, jakie dotykają dzieci w jego miejscowości,
  • lekarz, który zawsze z dużym poświęceniem opiekuje się dziećmi,
  • policjant albo strażak wykazujący się bohaterskimi czynami lub poświęcający swój dodatkowy czas na zwiększenie bezpieczeństwa najmłodszych.

Podsumowując, Gwiazdę „Szeryfa Praw Dziecka” może otrzymać każdy dorosły, który zdaniem dzieci na nią zasługuje, a powyższe przykłady są tylko inspiracją.

Odznaczenie to będzie przyznawane w Polsce po raz pierwszy.

Jesteś tutaj: Start Szkolne graffiti Archiwum Archiwum 2013/2014 Etapy realizacji Projektu UNICEF "Szkoła z Prawami Dziecka"