„W historii Polski tak się składa,
był kiedyś ponad wiek niewoli;
jedenastego listopada
nasz kraj z niewoli się wyzwolił.
I wtedy myśl powstała taka,
by przez szacunek dla przeszłości ten dzień na zawsze, dla Polaka,
pozostał dniem niepodległości...”

Niecodzienna lekcja języka polskiego i historii zarazem – lekcja patriotyzmu...

12 listopada 2013 r. z okazji 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyła się akademia, w której wzięli udział pierwszoklasiści wraz z wychowawcami. Aby uczcić to narodowe święto, uczniowie klasy 1b i 1c przygotowali pod kierunkiem pani Grażyny Trociuk i pani Magdaleny Wojtyły montaż słowno-muzyczny. Wprowadzenie sztandaru szkoły oraz wspólne odśpiewanie hymnu państwowego poprzedziło program artystyczny.

Recytatorzy, przedstawiając drogę, która wiodła Polaków do wolności, przywołali ważne dla naszej Ojczyzny wydarzenia historyczne: rozbiory, insurekcję kościuszkowską, utworzenie Legionów Polskich we Włoszech, powstanie listopadowe i styczniowe, I wojnę światową. Poezji towarzyszyły pieśni, które wyrażały nie tylko uczucia patriotyczne żołnierzy walczących o niepodległość Polski, ale także tęsknotę za domem rodzinnym, za zwykłym spokojnym życiem.

Po apelu zgodnie z tradycją naszego gimnazjum rozpoczął się XI Przegląd Pieśni Patriotycznej. Pięknie o takim sposobie świętowania napisała kiedyś pani Małgorzata Wojnarowska: „Nasze wspólne śpiewanie to hołd, jaki składamy tym, którzy w wielkim trudzie i poświęceniu wywalczyli nam przed laty wymarzoną niepodległość. To także nasza radość, że mamy dziś wolną Polskę”.

Tę część spotkania poprowadzili przedstawiciele SU, Katarzyna Pypka z kl. 3b i Paweł Skibiński z kl. 3d. Kolejność występów ustalono poprzez losowanie. Każda klasa zaprezentowała wybraną przez siebie pieśń. Zmagania młodych artystów obserwowało jury w składzie:

  • pani Anna Jarmolińska,
  • pani Grażyna Trociuk,
  • pani Aldona Łada.

Na ocenę komisji miały wpływ następujące elementy:

  • sposób wykonania utworu pod względem muzycznym,
  • osobiste zaangażowanie śpiewających,
  • znajomość tekstu pieśni,
  • dodatkowe elementy wzbogacające występ,
  • strój galowy.

Uczniowie klas pierwszych bardzo dobrze przygotowali się do konkursu, o czym świadczył wysoki poziom prezentacji. Pierwszą nagrodę otrzymała klasa 1a. Drugie miejsce zajęła 1c, a trzecie przypadło klasie 1d. Zwycięzcom tegorocznej edycji serdecznie gratulujemy. Mamy nadzieję, że dzięki takim obchodom pamięć o czynach bohaterów „z tamtych lat” nigdy nie zaginie.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim osobom, które pomogły w zorganizowaniu uroczystości - nauczycielom i gimnazjalistom.

Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego


01 01
01 01
01 01
01 01
01 01
01 01
01 01
01 01

V Liceum Ogólnokształcące
im. Krzysztofa Kieślowskiego
w Zielonej Górze

ul. Zachodnia 63
65-552 Zielona Góra
tel. 68 470 70 10

KLASY GIMNAZJALNE

logoG7

Ostatnia aktualizacja:
6.06.2018 r.

Jesteś tutaj: Start Szkolne graffiti Archiwum Archiwum 2013/2014 Niecodzienna lekcja języka polskiego i historii zarazem – lekcja patriotyzmu...