Żołnierze Wyklęci

0528.02.2014 r. nasz poczet sztandarowy kolejny raz uczestniczył w uroczystościach państwowo - patriotycznych pod jednym z zielonogórskich pomników. Wydarzenie to jednak wyjątkowe. Po pierwsze z powodu święta, dla którego przybyliśmy, jak i z powodu pomnika. Tego dnia w związku ze świętem Żołnierzy Wyklętych w Zielonej Górze odsłonięto nowy pomnik poświęcony tym niezłomnym bohaterom.

Wielu z nas nie wie kim oni byli. A byli to bojownicy, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie pogodzili się z brakiem pełnej wolności i niepodległości, utratą wielu historycznych ziem i kolejną cichą okupacją, tym razem radziecką, pod płaszczykiem budowy nowej sprawiedliwej ludowej Polski. Postanowili walczyć z potężnym przeciwnikiem, podjęli walkę z góry skazana na porażkę. Oddawali krew i życie często w osamotnieniu i niezrozumieniu wielu Polaków, licząc na cud, który zwróci im ich ukochana ojczyznę.

W uroczystościach najpierw w Urzędzie Marszałkowskim, a potem pod pomnikiem wzięło udział setki zielonogórzan, na czele z przedstawicielami władz państwowych, wojewódzkich, miejskich i kościelnych. Była kompania honorowa, poczty sztandarowe, kombatanci oraz rodziny żołnierzy wyklętych. Warto wspomnieć, że autorem pomnika jest nauczyciel przedmiotów artystycznych z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 1 - Robert Tomak. Wraz z pocztem w uroczystościach po raz kolejny wzięła udział reprezentacja klasy If pod opieka pana Tomasza Kaźmierczaka. Zachęcamy wszystkich do zainteresowania się pasjonującą tematyką Żołnierzy Wyklętych.

02 02
02 02

V Liceum Ogólnokształcące
im. Krzysztofa Kieślowskiego
w Zielonej Górze

ul. Zachodnia 63
65-552 Zielona Góra
tel. 68 470 70 10

KLASY GIMNAZJALNE

logoG7

Ostatnia aktualizacja:
6.06.2018 r.

Jesteś tutaj: Start Szkolne graffiti Archiwum Archiwum 2013/2014 Żołnierze Wyklęci