„Jestem nie po to, aby mnie kochali i podziwiali,
ale po to, abym ja działał i kochał.
Nie obowiązkiem otoczenia pomagać mnie,
ale ja mam obowiązek troszczenia się o świat, o człowieka”
Janusz Korczak

IV Turniej Wiedzy o Wolontariacie możemy zaliczyć do udanych!

01Pomysł zorganizowania turnieju dla uczniów szkół podstawowych pojawił się, gdy uczennice naszego gimnazjum, obecnie absolwentki – Joanna Zając i Paulina Tarwacka, rozpoczęły starania o udział w XVII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Dzięki zrealizowaniu zadań rekrutacyjnych otrzymały mandaty posłów, uczestniczyły w uroczystym posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży, a także pracowały w komisji sejmowej. Ponieważ przedsięwzięcie spotkało się z pozytywnym odbiorem, postanowiłyśmy je kontynuować.

Celem konkursu jest rozpowszechnianie wiedzy na temat wolontariatu, propagowanie idei bezinteresownego pomagania potrzebującym, integracja środowisk szkolnych na terenie miasta i wdrażanie ich do współdziałania na rzecz innych, a przede wszystkim dobra zabawa.

Czwarta edycja Turnieju Wiedzy o Wolontariacie odbyła się 4.03.2014 r. o godz. 10:00 w świetlicy Gimnazjum nr 7 im. UNICEF w Zielonej Górze. W tym roku nasze zaproszenie przyjęły reprezentacje sześciu zielonogórskich szkół: SP 22, SP 18, SP 17, SP 8, SP 7, SP 5 oraz SP w Słonem, a na widowni zasiedli kibice, którzy dopingowali swoim drużynom.

01 01
01 01

Współzawodnictwo młodych społeczników oceniało jury w składzie: pani Bogumiła Burda – profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego, gubernator KIWANIS dystrykt Polska i członek Klubu KIWANIS „ADSUM” w Zielonej Górze, pani Bogumiła Breitkopf – edukator, rzeczoznawca MENiS, wojewódzki ekspert przedmiotowy w zakresie edukacji dla bezpieczeństwa, pan Marcin Bleszcz – pracownik Lubuskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Zielonej Górze oraz pani Lidia Kocąka – dyrektor Gimnazjum nr 7.

Turniej oficjalnie otworzyła pani dyrektor, następnie przedstawicielki SU i Szkolnego Koła PCK (Ewelina Nienadowska, Monika Mazepa, Martyna Forgel z kl. 1f, Natalia Żarnowska z kl. 1c) przypomniały obowiązujące podczas zmagań zasady fair play. Przed przystąpieniem do rywalizacji zawodnicy opowiedzieli o akcjach organizowanych w ramach młodzieżowego wolontariatu na terenie danej szkoły. Po nich głos zabrali członkowie komisji. Wymiana doświadczeń poszerzyła horyzonty młodych ludzi i zachęciła ich do podejmowania kolejnych wyzwań.

W trakcie tego niecodziennego spotkania zaproszeni goście zostali również zapoznani z misją UNICEF, obejrzeli prezentację multimedialną oraz film poświęcony działaniom charytatywnym naszego patrona. Losy dzieci z Sierra Leone wzruszyły zarówno młodzież, jak i dorosłych.

Tym razem wolontariusze mieli okazję popisać się wiedzą, pomysłowością i talentem plastycznym. Zespoły rozwiązywały krzyżówkę, układały życzenia dla swoich rówieśników z Afryki, rozpoznawały logo różnych organizacji lub akcji charytatywnych, a potem projektowały własne znaki symbolizujące pomoc drugiemu człowiekowi, pracę na rzecz innych albo działalność społeczną. Świetnie się bawiły, odgadując kalambury czy układając puzzle. Niełatwym zadaniem okazała się rozsypanka wyrazowa polegająca na ułożeniu nazwy dokumentu, który reguluje zasady prowadzenia działalności pożytku publicznego oraz warunki pracy wolontariuszy.

Pod koniec turnieju odbył się pokaz pierwszej pomocy przygotowany przez gimnazjalistów (Bartka Brodeckiego, Marcina Kukucia, Bartka Dudka z kl. 3e), pracujących pod kierunkiem pani Alicji Bielskiej – nauczyciela edukacji dla bezpieczeństwa oraz biologii. Po scenkach uczniowie szkół podstawowych, wzorując się na starszych kolegach, musieli m.in. założyć poszkodowanemu czepiec Hipokratesa (rodzaj opatrunku na rany głowy wykonany przy użyciu dwóch kawałków bandaża). Większość poradziła sobie bardzo dobrze.

Drużyny wykazały się ogromnym zaangażowaniem podczas wykonywania poszczególnych zadań konkursowych. Każdej zależało na zdobyciu jak największej ilości punktów. Współzawodnictwu towarzyszyły duże emocje. Ostatecznie I miejsce zajęła grupa z SP 18, II przypadło przedstawicielom SP 22, a III zespołowi z SP 8. Pozostałe ekipy zostały wyróżnione. Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.

Dziękujemy jurorom za wnikliwą ocenę, dyrektorom szkół podstawowych i nauczycielom za zachęcenie wychowanków do udziału w międzyszkolnym turnieju.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się w jeszcze większym składzie, bo, jak powiedział Janusz Korczak, naszym wspólnym obowiązkiem jest troszczenie się o świat i o drugiego człowieka.

Organizatorzy: p. Aldona Łada, p. Magdalena Wojtyła, p. Alicja Bielska

01 01
01 01
01 01
01 01
01 01
01 01
01 01
01 01
01 01
01 01

V Liceum Ogólnokształcące
im. Krzysztofa Kieślowskiego
w Zielonej Górze

ul. Zachodnia 63
65-552 Zielona Góra
tel. 68 470 70 10

KLASY GIMNAZJALNE

logoG7

Ostatnia aktualizacja:
6.06.2018 r.

Jesteś tutaj: Start Szkolne graffiti Archiwum Archiwum 2013/2014 IV Turniej Wiedzy o Wolontariacie możemy zaliczyć do udanych!