05"Historia nauczycielką życia!
Trzeba uczyć się historii i wciąż przypominać,
bowiem ona potrafi wrócić, nie wprost,
ale często w niebezpiecznej karykaturze"
Paweł Adamowicz

W hołdzie Sybirakom

17 września 1939 r. Armia Czerwona dokonała zbrojnej napaści na Polskę. Atak ten był wypełnieniem tajnego protokołu do paktu Ribbentrop - Mołotow, który zakładał, że w razie wypowiedzenia nam wojny przez Niemcy ZSRR przyłączy się do działań zbrojnych na terenach Rzeczypospolitej.

27 września 2013 r. Sejm RP przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia dnia 17 września - Dniem Sybiraka. W ustawie parlamentarzyści zapisali: Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd wszystkim Polakom zesłanym na Syberię, inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej upamiętnia tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli w różnych częściach świata, oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość.

W ramach tegorocznych obchodów Dnia Sybiraka i 75. rocznicy ataku Związku Radzieckiego na naszą Ojczyznę przedstawiciele władz, związków kombatanckich, uczniowie zielonogórskich szkół, jak również mieszkańcy miasta spotkali się na cmentarzu komunalnym przy ulicy Wrocławskiej. Tam odbyła się polowa msza święta, po której prezydent Janusz Kubicki odznaczył Sybiraków Krzyżami Zesłańców Sybiru. Następnie zgromadzeni złożyli wiązanki kwiatów, a także zapalili znicze przed Obeliskiem w Hołdzie Matkom Sybiraczkom.

W uroczystościach uczestniczył poczet sztandarowy naszego gimnazjum w składzie: Oskar Pawlak (2a), Kamila Siuda (2a) i Dominika Majka (2a) wraz z opiekunami.

(mw)

01 01
01 01

V Liceum Ogólnokształcące
im. Krzysztofa Kieślowskiego
w Zielonej Górze

ul. Zachodnia 63
65-552 Zielona Góra
tel. 68 470 70 10

KLASY GIMNAZJALNE

logoG7

Ostatnia aktualizacja:
6.06.2018 r.

Jesteś tutaj: Start Szkolne graffiti Archiwum Archiwum 2014/2015 W hołdzie Sybirakom