Samorządność to inaczej decydowanie przez ludzi o sobie samych i swoim otoczeniu.
Jej podstawą jest założenie, że decyzje powinny być podejmowane przez osoby,
których bezpośrednio dotyczą.
Mieszkańcy miasta lub gminy tworzą samorząd terytorialny,
uczniowie szkoły – samorząd uczniowski.

Relacja z wyborów do władz Samorządu Uczniowskiego

15 października 2014 r. w naszym gimnazjum zostały przeprowadzone powszechne, równe, bezpośrednie i tajne wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego. Poprzedziła je kampania wyborcza, którą zwieńczyła debata.

9 października kandydaci na przewodniczącego SU po rozmowach z dyrekcją spotkali się w świetlicy z nauczycielami i samorządami klasowymi. Na początku wszyscy się przedstawili, następnie zaprezentowali swoje programy, omawiając zagadnienia zaproponowane przez prowadzących (Norberta Jurgę z kl. III e i Kamila Ochotę z kl. III e). Nie zabrakło też żywej dyskusji. W drugiej części zebrani chętnie zadawali różnorodne pytania, bo byli ciekawi, jakie zmiany czekają społeczność szkolną w bieżącym roku.

21 21 21
21 21 21

W dzień głosowania od godziny 8:00 do stołówki, która zamieniła się w lokal wyborczy, przychodzili pod opieką nauczycieli uczniowie poszczególnych klas, aby poprzeć jednego z dziewięciu kandydatów. Każdy po podpisaniu listy obecności otrzymał kartę do głosowania. Wybory zakończyły się o godzinie 11.30. Głosy zostały policzone od razu, ale wyniki komisja wyborcza (mgr Aldona Łada, Norbert Jurga z kl. III e, Gabriela Fortuna z kl. II b, Maja Karolak z kl. II b, Jakub Lewandowski z kl. I d, Dominika Witucka z kl. I e, Julia Hryniewiecka z kl. I e) ogłosiła 16 października 2014 r. po zatwierdzeniu protokołu przez dyrekcję.

W głosowaniu wzięło udział 427 gimnazjalistów z 506 zapisanych w Księdze Uczniów oraz 21 nauczycieli z 50 uprawnionych. Łącznie swój głos oddało 448 osób z 556 mających prawo wyborcze. 8 głosów okazało się nieważnych.

Frekwencja wyniosła 80,6%. W klasach 1d, 1e, 2 f głosowało 100% uczniów.

Kandydaci otrzymali różną ilość głosów:

 1. Mateusz Kwitowski z kl. III f - 128 głosów (28,6 %),
 2. Oliwia Bzowy z kl. III d - 60 głosów (13,4 %),
 3. Maria Hoffmann z kl. III a - 54 głosy (12,1%),
 4. Paweł Iwanowski z kl. III f - 50 głosów (11,2 %),
 5. Weronika Malinowska z kl. II f - 43 głosy (9,6 %),
 6. Dominika Adamczak z kl. II c - 40 głosów (8,9 %),
 7. Weronika Muszyńska z kl. III c - 29 głosów (6,5 %),
 8. Julia Kamińska z kl. II c - 26 głosów (5,8%),
 9. Maria Chołuj z kl. III c - 9 głosów (2,0%).

Ustalono następujący podział stanowisk:

 • PRZEWODNICZĄCY Zarządu Samorządu Uczniowskiego:
  Mateusz Kwitowski z kl. III f ,
 • ZASTĘPCY PRZEWODNICZĄCEGO Zarządu Samorządu Uczniowskiego:
  Oliwia Bzowy z kl. III d i Maria Hoffmann z kl. III a,
 • SKARBNIK Zarządu Samorządu Uczniowskiego:
  Paweł Iwanowski z kl. III f,
 • SEKRETARZ Zarządu Samorządu Uczniowskiego:
  Weronika Malinowska z kl. II f,
 • LIDERZY SEKCJI Samorządu Uczniowskiego: Dominika Adamczak z kl. II c, Weronika Muszyńska z kl. III c, Julia Kamińska z kl. II c, Maria Chołuj z kl. III c.
Serdecznie dziękujemy uczniom i nauczycielom, którzy wzięli udział w lekcji demokracji, a nowemu Zarządowi Samorządu Uczniowskiego życzymy owocnej pracy.

Opiekunowie SU: Magdalena Wojtyła i Marcin Czajka
Przewodnicząca Komisji Wyborczej: Aldona Łada

01 01
01 01
01 01
01 01
01 01
01 01
01 01
01 01
01 01
01 01

V Liceum Ogólnokształcące
im. Krzysztofa Kieślowskiego
w Zielonej Górze

ul. Zachodnia 63
65-552 Zielona Góra
tel. 68 470 70 10

KLASY GIMNAZJALNE

logoG7

Ostatnia aktualizacja:
6.06.2018 r.

Jesteś tutaj: Start Szkolne graffiti Archiwum Archiwum 2014/2015 Relacja z wyborów do władz Samorządu Uczniowskiego