Zaproszenie do włączenia się w akcję "Kup Pan szczotkę!"

Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio z nowopowstałym oddziałem w Zielonej Górze organizuje akcję „Kup Pan szczotkę!”, do której włączenia się zaprasza Gimnazjum nr 7 w Zielonej Górze.

Jednym z inicjatorów powstania oddziału działającej od 22 lat Fundacji Redemptoris Missio jest lek. Aneta Ciołek, która po doświadczeniach zdobytych na misjach w Afryce zdecydowała nieść pomoc także stąd, z Zielonej Góry, na Czarny Ląd. Grono osób z regionu zainteresowanych pomocą humanitarną postanowiło dołączyć, angażując się w organizację pierwszej akcji oddziału Fundacji w Zielonej Górze „Kup Pan szczotkę!”

01

W odpowiedzi na potrzeby zgłaszane przez polskich dentystów powracających z wolontariatu w Afryce, postanowiliśmy wspomóc misje zbierając szczoteczki i pasty do zębów dla najmłodszych mieszkańców Afryki.

Dzieci szczotkujące zęby to rzadki widok w Afryce. Ich rodzice i dziadkowie nigdy nie myli zębów. Najważniejszym elementem w pracy dentysty na misji jest profilaktyka. Chore zęby nie mają być przez kogo leczone, usuwane są w tragicznych warunkach przez szamanów, czy po prostu „wyrywaczy zębów”. Chcąc temu zapobiec należy skupić uwagę na nauce dzieci dbania o higienę jamy ustnej, a do tego potrzeba szczoteczek do zębów. Dzieci często nie wiedzą do czego służy taka szczoteczka, a tym bardziej jak nią myć zęby. Polscy dentyści wyjeżdżający na misje uznają za cel wdrożenie nauki mycia zębów a misjonarze stacjonujący w Afryce kontynuowania tejże akcji.

Zebrane szczoteczki zostaną przekazane wyjeżdżającym na wolontariat dentystom w tym dr Krzysztofowi Gniazdowskiemu, który będzie pracował na misji w Abong- Mbang w Kamerunie czy dr Konradowi Rylskiemu, który wyjeżdża na misje Siloe w RPA. Reszta szczoteczek i past zostanie wysłana paczkami na inne polskie misje w Rwandzie, Kenii i na Madagaskarze.

Szczoteczki i pasty można dostarczyć do siedziby Fundacji, znajdującej się przy ul. Szmaragdowej 2 (salka parafialna kościoła Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na os. Jędrzychów) najlepiej po wcześniejszym umówieniu się pod nr tel. 536 936 190 lub mailowo: redemptorismissio.zg@gmail.com

Jesteśmy w każdy wtorek od godziny 18:00 do 20:00.

02


A jak relacjonują pracę na misji nasi wolontariusze - lekarze i dentyści?

„Zęby dzieci myją już od kilku lat i u ani jednego nie stwierdziłem próchnicy, to sytuacja w Polsce zupełnie niespotykana. Cały czas odwiedzamy też kolejne prowadzone przez misjonarzy szkoły. Mam dużą, pokazową szczotkę i dużą szczękę. Najpierw pokazuję jak to robić, a potem dzieci powtarzają moje ruchy, dla nich to wspaniała zabawa. Prawdziwa radość wybucha, gdy okazuje się, że dostają własne szczoteczki i będą mogły szczotkować zęby naprawdę. Niektóre maluchy od razu zjadają pastę bo dla nich to nowy, nieznany smak.”

lek. dent. Krzysztof Gniazdowski, Kamerun („Dentysta w Afryce”)


„Ostatnia wizyta na fluoryzacje, wchodzę do internatu małych chłopców ze szczoteczkami i fluorem. Rzuca się na mnie grupka rozkrzyczanych maluchów, zabierając mi wszystkie szczoteczki. Zrobili to prawie, że z prędkością światła, bo nawet się nie zorientowałam, a szczoteczek już nie było. Jak się okazało większość chłopców nie posiadała swoich szczoteczek, a tych zapasowych, czyli otrzymanych rok temu w paczkach z Polski, zostało już niewiele. Czekam więc na następny prezent z Polski, którym będę mogła obdarować tym razem wszystkie dzieci z misji. A ci chłopcy , którzy zabrali szczoteczki pobiegli po swoje wiaderka, do których z jednego większego wiadra wlewali kubeczkiem odrobinę wody, po czym przybiegli gotowi wyciągnęli przed siebie swoje nowe szczoteczki i wołali ‘DOKTA, give mi Colgate!’ „

lek. Aneta Ciołek, RPA („Pomoc dla Siloe”)


„W listopadzie razem z siostrą Alicją zorganizowaliśmy akcję profilaktyczną w szkole. Każdy z około 200 uczniów dostał szczoteczkę i pastę do zębów, a następnie odbyło się wspólne szczotkowanie na boisku przed szkołą. Na początku młodzi pacjenci trochę nieśmiało i ostrożnie, ale już po chwili szło im całkiem nieźle. Spora część powinna się przebrać po takim „szorowaniu” ☺. Dzieci wróciły czystymi zębami na lekcje a siostra Alicja została z zapasem past do zębów dla uczniów na najbliższe dwa miesiące. Akcja w szkole zakończona sukcesem!”

lek. dent. Szymon Chełstowski, Kamerun („Dentysta w Afryce”)

V Liceum Ogólnokształcące
im. Krzysztofa Kieślowskiego
w Zielonej Górze

ul. Zachodnia 63
65-552 Zielona Góra
tel. 68 470 70 10

KLASY GIMNAZJALNE

logoG7

Ostatnia aktualizacja:
6.06.2018 r.

Jesteś tutaj: Start Szkolne graffiti Archiwum Archiwum 2014/2015 Zaproszenie do włączenia się w akcję "Kup Pan szczotkę!"