"W historii Polski tak się składa,
był kiedyś ponad wiek niewoli;
jedenastego listopada
nasz kraj z niewoli się wyzwolił.
I wtedy myśl powstała taka,
by przez szacunek dla przeszłości ten dzień na zawsze, dla Polaka,
pozostał dniem niepodległości..."

19 

Droga do wolności...

Przez wiele lat Polska budowała swoją drogę do wolności. Mnóstwo wydarzeń złożyło się na żmudny proces odbudowy naszego kraju. Rozbiory, powstania, wojny, strajki wpisały się fundamentalnie w historię walki o wolną Ojczyznę. Jednak naród nasz zawsze cechowały odwaga, zaangażowanie, patriotyzm i wiara we własne siły. Nie brakło również wspaniałych przywódców – ludzi, którzy potrafili przekonać, wesprzeć czy zmotywować Polaków do działania oraz kierować ich ku wolności.

Karol Wojtyła powiedział niegdyś: „Niech nasza droga będzie wspólna(...)”. Dlatego członkowie Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum nr 7 w Zielonej Górze wraz z przedstawicielami klas podczas akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości ułożyli symboliczną drogę naszych przodków do odzyskania suwerenności. Młodzi patrioci wskazali i omówili najważniejsze wydarzenia, hasła, postawy, które zmieniały bieg historii, wprowadzając ją ostatecznie na korzystne dla nas tory.

Niemałe wrażenie zrobiło na wszystkich odtańczenie przez chętnych gimnazjalistów tradycyjnego poloneza, od zawsze uświetniającego swym dostojeństwem uroczystości państwowe.

01 01
01 01
01 01
01 01
01 01
01 01
01 01
01 01
01 01

Po apelu zgodnie z tradycją „Siódemki” odbył się XII Przegląd Pieśni Patriotycznej. Pięknie o takim sposobie świętowania napisała kiedyś pani Małgorzata Wojnarowska: „Nasze wspólne śpiewanie to hołd, jaki składamy tym, którzy w wielkim trudzie i poświęceniu wywalczyli nam przed laty wymarzoną niepodległość. To także nasza radość, że mamy dziś wolną Polskę”.

Kolejność występów ustalono poprzez losowanie. Każda klasa zaprezentowała wybraną przez siebie pieśń - ułańską, żołnierską lub partyzancką.

Zmagania młodych artystów obserwowało jury w składzie:

  • pani Lidia Kocąka,
  • pani Magdalena Wojtyła,
  • pani Grażyna Trociuk,
  • pani Aldona Łada,
  • pani Halina Spirydowicz.

Na ocenę komisji miały wpływ następujące elementy: sposób wykonania utworu pod względem muzycznym, osobiste zaangażowanie śpiewających, znajomość tekstu pieśni, dodatkowe elementy wzbogacające występ, strój galowy.

Uczniowie klas pierwszych bardzo dobrze przygotowali się do konkursu, o czym świadczył wysoki poziom prezentacji. Pierwszą nagrodę otrzymała klasa 1f. Drugie miejsce zajęła 1a, a trzecie przypadło 1d. Zwycięzcom tegorocznej edycji serdecznie gratulujemy.

Mamy nadzieję, że dzięki takim obchodom pamięć o czynach bohaterów „z tamtych lat” nigdy nie zaginie.

Organizatorzy

01 01
01 01
01 01
01 01
01 01
01 01
01 01

V Liceum Ogólnokształcące
im. Krzysztofa Kieślowskiego
w Zielonej Górze

ul. Zachodnia 63
65-552 Zielona Góra
tel. 68 470 70 10

KLASY GIMNAZJALNE

logoG7

Ostatnia aktualizacja:
6.06.2018 r.

Jesteś tutaj: Start Szkolne graffiti Archiwum Archiwum 2014/2015 Droga do wolności...