"Palić, nie palić? Oto jest pytanie..."

01Dzień bez Papierosa to święto uchwalone przez Światową Organizację Zdrowia na drodze rezolucji w 1987 roku ze względu na stale rosnącą liczbę ludzi uzależnionych, cierpiących na schorzenia spowodowane paleniem papierosów.

Inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi całego świata na szkodliwość i powszechność tego nałogu, a także zachęcenie do świadomego wyboru zdrowego stylu życia.

W ramach ogólnospołecznej kampanii już 29 maja szkolni wolontariusze propagowali wśród swoich rówieśników oraz pracowników gimnazjum wiedzę na temat profilaktyki nikotynowej.

Uzdolnione aktorsko dziewczęta (Liwia Waszkowiak 1c, Blanca Litwin 1c, Kaja Kowalska 1c, Natalia Pawełczuk 1c, Wiktoria Kozioł 1c, Natalia Strzępek 1c) na 3 i 4 godzinie lekcyjnej odgrywały krótkie scenki, po których rozdawały antypapierosowe ulotki. W humorystyczny sposób przypominały one, że „kopcenie to serca kaleczenie”.

Nie zabrakło też wiadomości o e-papierosach (mogą powodować np. zawroty głowy, ból mięśni, arytmię serca, nadciśnienie). Prawdy i mity o tych urządzeniach na wielu twarzach wywołały zdziwienie.

Całe przedsięwzięcie było wcześniej dokładnie zaplanowane. Młodzież podczas warsztatów zrealizowała następujące zadania:

• zaprojektowała znaczki (Kaja Kowalska 1c, Kasia Pieślak 2f),
  • zrobiła gazetkę ścienną „Nie palę” oraz wystawę plakatów „Palenie jest słabe” (Weronika Malinowska 2f, Ewalina Nienadowska 2f),
  • naszykowała zestawy naklejek dla klas (Zosia Rusińska 1b, Ania Boska 1e, Julia Kostyło 1e, Ada Napierała 1e, Dominika Kowalczyk 2c, Zuzanna Zając 2d),
  • zgromadziła niezbędne rekwizyty (Weronika Bakan 1f).

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w akcję, szczególnie pani Lidii Rusińskiej za pomoc w przygotowaniu materiałów edukacyjnych.

Opiekunowie: Aldona Łada i Magdalena Wojtyła

Jesteś tutaj: Start Szkolne graffiti Archiwum Archiwum 2014/2015 Palić, nie palić? Oto jest pytanie...