1d i 1f na wycieczce do „Klubu młodego wynalazcy”

10Dzięki projektowi współfinansowanemu przez Unię Europejską uczniowie klasy 1f oraz 1D wraz z Paniami : Dianą Kowalską, Anną Jarmolińską, Karoliną Wrześniak i Pauliną Ćwik mieli okazję uczestniczyć w wycieczce do "Klub młodego wynalazcy" w Stanowicach pod Gorzowem. Pierwsza z klas udała się na wyjazd edukacyjny 14 listopada, druga – 15 listopada.

Uczestnicy punktualnie o godz. 7.00 zebrali się pod Tesco. Panie nauczycielki policzyły podopiecznych, a niedługo potem wszyscy zaczęli wsiadać do autokaru. Droga była dosyć długa, ale każdy czuł się komfortowo w wygodnych fotelach. Po dotarciu do Stanowic uczniowie i Panie skierowali się ku laboratorium. W szatni zostawili swoje torby, plecaki i nakrycia wierzchnie, a następnie mogli ubrali białe laboratoryjne fartuchy. Gimnazjaliści pracowali w dwóch grupach. Pierwsza samodzielnie skonstruowała mini-turbinę wiatrową, a następnie zasilała nią diodę LED. Nie było to takie proste, ponieważ łopaty można było ustawić pod rozmaitymi kątami, a więc szukano takiego ustawienia, które było jak najwydajniejsze. Natomiast grupa druga przeprowadziła doświadczenie, którego celem było zasilenie wiatraczka za pomocą ogniwa fotowoltaicznego. 09

Uczniowie mogli zmierzyć napięcie oraz natężenie prądu za pomocą multimetrów. Następnie ten sam wiatraczek zasilali ogniwem paliwowym typu PEM. Na koniec przeprowadzili eksperyment, dzięki któremu zobaczyli, jak można wyprodukować wodór modułem elektrolizera i panelem fotowoltaicznym. Po przeprowadzeniu tych doświadczeń wszyscy udali się na przerwę obiadową. Gimnazjaliści wraz z Paniami nauczycielkami zjedli ciepły posiłek i napili się herbaty. Gdy czas wolny dobiegł końca, wrócili do laboratorium. Grupa pierwsza wykonała eksperymenty, które wykonywała grupa druga, zaś grupa druga na odwrót. Potem nadszedł czas na obejrzenie zastosowania odnawialnych źródeł energii na własne oczy. Pierwszoklasiści oglądali panele fotowoltaiczne i turbiny wiatrowe. Mimo iż było chłodno i deszczowo, wszyscy z zaciekawieniem przyglądali się im. Potem uczniowie wrócili do autokaru i wyruszyli w drogę powrotną.

Wycieczka była bardzo ciekawym doświadczeniem. Cieszymy się, że bezpłatnie mogliśmy w niej uczestniczyć. Najbardziej podobało nam się konstruowanie turbiny wiatrowej i zasilanie nią diody LED. Szukanie jak najlepszego rozwiązania sprawiło nam niezmierną radość i było też świetną okazją do nauki przez doświadczenie.

Dominika Gaweł, 1d

01 01
01 01
01 01
01 01
01 01

01

V Liceum Ogólnokształcące
im. Krzysztofa Kieślowskiego
w Zielonej Górze

ul. Zachodnia 63
65-552 Zielona Góra
tel. 68 470 70 10

KLASY GIMNAZJALNE

logoG7

Ostatnia aktualizacja:
6.06.2018 r.

Jesteś tutaj: Start Szkolne graffiti Archiwum Archiwum 2016/2017 1d i 1f na wycieczce do „Klubu młodego wynalazcy”