Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze !

Wigilia świętego Andrzeja, która przypada na 29 listopada to w tradycji chrześcijańskiej Europy wieczór wróżb i przepowiadania przyszłości . Tego wieczora panny, których patronem jest właśnie święty Andrzej, dowiadywały się, jaki los związanym z zamążpójściem je czeka. Chciały wiedzieć, kim będzie ich ukochany, jak będzie miał na imię, no i oczywiście - kiedy zmienią stan cywilny. Chłopcy również gromadzili się na podobne wróżby, tyle że w wigilię świętej Katarzyny ,24 listopada. Katarzynki były jednak mniej popularne od dziewczęcych andrzejek i z czasem uległy zapomnieniu. Obecnie oba obrzędy zostały połączone i są obchodzone jako andrzejki. Jest wtedy okazja, by wraz przyjaciółmi miło spędzić czas i poznać swoja przyszłość.

01 01

W naszej szkole już od wielu lat tradycję tę pielęgnują i kultywują podopieczni Pani Diany Kowalskiej, którzy co roku zapraszają na andrzejkowy wieczór uczniów szkół podstawowych. Tym razem klasa 1f powitała w progach Gimnazjum nr 7 klasy czwarte, piąte oraz szóste z SP 18 oraz SP 1. Spotkanie odbyło się 30 listopada w świetlicy szkolnej, która na czas zabawy zamieniła się w prawdziwą salę wróżb.

01 01

Na początku goście dowiedzieli się, skąd wywodzi się tradycja andrzejkowych wróżb i jakie zabawy jej towarzyszyły. Uczniowie szkół podstawowych z zaciekawieniem przysłuchiwali się historii tego obyczaju w naszym kraju. Dodatkową atrakcją był także występ naszego szkolnego magika – Jakuba Zgoły z kasy 3b. Andrzejki nie byłyby jednak andrzejkami, gdyby nie wróżby, zaklęcia i przepowiednie. To na nie nasi goście czekali z największą niecierpliwością i zaciekawieniem . Gimnazjaliści przebrani na wróżki i czarodziejów zapraszali do przygotowanych stanowisk, by tam odkryć przed młodszymi kolegami i koleżankami czekającą ich przyszłość. Były serduszka z imionami przyszłych mężów i żon, rzucanie monetą, ustawianie butów, przepowiadanie przyszłości z dłoni, wróżenie z filiżanek, a nawet tzw. zęby Andrzeja.

01 01

Czas andrzejkowych wróżb był dla uczniów nie tylko sposobnością do zabawy i zapoznania się z wielowiekową tradycją. Spotkanie stało się też okazja do nawiązania nowych znajomości oraz poznania naszego gimnazjum. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz się spotkamy i miło spędzimy czas na wspólnej zabawie. Dziękujemy też nauczycielom oraz dyrektorom szkół, które gościliśmy, za umożliwienie spotkania, a przybyłym uczniom życzymy, by wszystkie miłe i pozytywne przepowiednie kiedyś się spełniły!

01

V Liceum Ogólnokształcące
im. Krzysztofa Kieślowskiego
w Zielonej Górze

ul. Zachodnia 63
65-552 Zielona Góra
tel. 68 470 70 10

KLASY GIMNAZJALNE

logoG7

Ostatnia aktualizacja:
6.06.2018 r.

Jesteś tutaj: Start Szkolne graffiti Archiwum Archiwum 2016/2017 Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze !