"Swoją radość można znaleźć w radości innych;
to właśnie jest tajemnicą szczęścia."
Georges Bernanos

VII rywalizacja młodych wolontariuszy za nami

„Niosę pomoc innym” – pod takim hasłem odbyła się kolejna edycja Turnieju Wiedzy o Wolontariacie. Zmagania rozpoczęły się 28.03.2017 r. o godz. 9.00 w świetlicy Gimnazjum nr 7 im. UNICEF w Zielonej Górze. Do rywalizacji przystąpiły zespoły z siedmiu szkół: SP 1, PSP 7, SP 17, SP 11, SP 21, SP 14 i SP 22. Dopingowali im świetnie przygotowani kibice.

Współzawodnictwo grup wolontariackich oceniało jury w składzie:

• pani Bogusława Breitkopf – laureatka Zielonogórskiego Anioła Roku 2014, wojewódzki ekspert przedmiotowy w zakresie edukacji dla bezpieczeństwa z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, organizator Samorządowego Konkursu „Ośmiu Wspaniałych”;
  • pani Paulina Grzesiowska - Nowak – przedstawicielka Lubuskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża, który pomaga najbardziej potrzebującym, promuje honorowe krwiodawstwo, organizuje Mistrzostwa Pierwszej Pomocy dla uczniów;
  • pani Lidia Kocąka – dyrektor Gimnazjum nr 7 im. UNICEF w Zielonej Górze;
  • Wiktoria Kozioł – uczennica kl. 3c, tegoroczna laureatka Samorządowego Konkursu „Ośmiu Wspaniałych”, radna Młodzieżowej Rady Miasta Zielona Góra.

Przed rozpoczęciem konkursu przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego i Szkolnego Koła PCK (Sandra Jacyno z kl. 2f, Julia Kostyło z kl. 3e, Dominika Kędzia z kl. 3a) poprosiły zaproszonych gości o przedstawienie się oraz zaprezentowanie podejmowanych przez siebie działań charytatywnych.

Najpierw uczniowie szkół podstawowych z wielkim zaangażowaniem mówili o tym, w jakich przedsięwzięciach dobroczynnych biorą udział, komu pomagają albo z jakimi organizacjami pożytku publicznego współpracują.

Następnie głos zabrali członkowie komisji, którzy opowiadali o swojej pracy zawodowej, jak również o indywidualnych doświadczeniach związanych z wolontariatem.

Podczas potyczek zawodnicy wykonali 11 różnorodnych zadań sprawdzających ich wiedzę i umiejętności. Rozwiązywali krzyżówkę, brali udział w quizie, rozpoznawali wizerunki znanych filantropów, układali rozsypankę wyrazową czy opracowywali receptę na wzorowego wolontariusza. Zainspirowani prezentacją multimedialną na temat warunków życia dzieci w Angoli wypisywali działania, jakie podejmuje UNICEF w Afryce. Natomiast po obejrzeniu scenek przygotowanych przez starsze koleżanki z kl. 3f pod kierunkiem pani Alicji Bielskiej zakładali poszkodowanemu chustę trójkątną, a także wzywali pomoc w nagłym wypadku. Na koniec musieli rozruszać szare komórki, czyli za pomocą Szachownicy Polibiusza odgadnąć zaszyfrowane hasło, które brzmiało: „Wolontariat jest fajny!”. Tę część spotkania uświetnili nam poszukujący dobroci gimnazjaliści z kl. 2e, Filip Janion i Piotra Podstawski, recytując wiersz Joanny Papuzińskiej pt. „Pytania”.

Czteroosobowe ekipy wykazały się dużym zasobem wiadomości, potrafiły współpracować, dzielnie walczyły o zdobycie jak największej ilości punktów, dobrze się przy tym bawiąc. W ostatecznej klasyfikacji I miejsce zajęła reprezentacja SP 21, II przypadło zespołowi z SP 14, a III grupie z SP 11.

Serdecznie dziękujemy jurorom za wnikliwą ocenę zmagań znakomicie zapowiadających się społeczników, natomiast uczniom i ich opiekunom za udział w turnieju.

Pamiętajmy: „Różni nas wiek, różni nas szkoła, ale jednoczy wolontariat!”

Organizatorzy:
Aldona Łada i Magdalena Wojtyła

Jesteś tutaj: Start Szkolne graffiti Archiwum Archiwum 2016/2017 VII rywalizacja młodych wolontariuszy za nami