"Swoją radość można znaleźć w radości innych;
to właśnie jest tajemnicą szczęścia."
Georges Bernanos

 

 VII rywalizacja młodych wolontariuszy za nami

„Niosę pomoc innym” – pod takim hasłem odbyła się kolejna edycja Turnieju Wiedzy o Wolontariacie. Zmagania rozpoczęły się 28.03.2017 r. o godz. 9.00 w świetlicy Gimnazjum nr 7 im. UNICEF w Zielonej Górze. Do rywalizacji przystąpiły zespoły z siedmiu szkół: SP 1, PSP 7, SP 17, SP 11, SP 21, SP 14 i SP 22. Dopingowali im świetnie przygotowani kibice.

Współzawodnictwo grup wolontariackich oceniało jury w składzie:

  • pani Bogusława Breitkopf – laureatka Zielonogórskiego Anioła Roku 2014, wojewódzki ekspert przedmiotowy w zakresie edukacji dla bezpieczeństwa z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, organizator Samorządowego Konkursu „Ośmiu Wspaniałych”;
  • pani Paulina Grzesiowska - Nowak – przedstawicielka Lubuskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża, który pomaga najbardziej potrzebującym, promuje honorowe krwiodawstwo, organizuje Mistrzostwa Pierwszej Pomocy dla uczniów;
  • pani Lidia Kocąka – dyrektor Gimnazjum nr 7 im. UNICEF w Zielonej Górze;
  • Wiktoria Kozioł – uczennica kl. 3c, tegoroczna laureatka Samorządowego Konkursu „Ośmiu Wspaniałych”, radna Młodzieżowej Rady Miasta Zielona Góra.

Przed rozpoczęciem konkursu przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego i Szkolnego Koła PCK (Sandra Jacyno z kl. 2f, Julia Kostyło z kl. 3e, Dominika Kędzia z kl. 3a) poprosiły zaproszonych gości o przedstawienie się oraz zaprezentowanie podejmowanych przez siebie działań charytatywnych.

Najpierw uczniowie szkół podstawowych z wielkim zaangażowaniem mówili o tym, w jakich przedsięwzięciach dobroczynnych biorą udział, komu pomagają albo z jakimi organizacjami pożytku publicznego współpracują.

Następnie głos zabrali członkowie komisji, którzy opowiadali o swojej pracy zawodowej, jak również o indywidualnych doświadczeniach związanych z wolontariatem.

Podczas potyczek zawodnicy wykonali 11 różnorodnych zadań sprawdzających ich wiedzę i umiejętności. Rozwiązywali krzyżówkę, brali udział w quizie, rozpoznawali wizerunki znanych filantropów, układali rozsypankę wyrazową czy opracowywali receptę na wzorowego wolontariusza. Zainspirowani prezentacją multimedialną na temat warunków życia dzieci w Angoli wypisywali działania, jakie podejmuje UNICEF w Afryce. Natomiast po obejrzeniu scenek przygotowanych przez starsze koleżanki z kl. 3f pod kierunkiem pani Alicji Bielskiej zakładali poszkodowanemu chustę trójkątną, a także wzywali pomoc w nagłym wypadku. Na koniec musieli rozruszać szare komórki, czyli za pomocą Szachownicy Polibiusza odgadnąć zaszyfrowane hasło, które brzmiało: „Wolontariat jest fajny!”. Tę część spotkania uświetnili nam poszukujący dobroci gimnazjaliści z kl. 2e, Filip Janion i Piotra Podstawski, recytując wiersz Joanny Papuzińskiej pt. „Pytania”.

Czteroosobowe ekipy wykazały się dużym zasobem wiadomości, potrafiły współpracować, dzielnie walczyły o zdobycie jak największej ilości punktów, dobrze się przy tym bawiąc. W ostatecznej klasyfikacji I miejsce zajęła reprezentacja SP 21, II przypadło zespołowi z SP 14, a III grupie z SP 11.

Serdecznie dziękujemy jurorom za wnikliwą ocenę zmagań znakomicie zapowiadających się społeczników, natomiast uczniom i ich opiekunom za udział w turnieju.

Pamiętajmy: „Różni nas wiek, różni nas szkoła, ale jednoczy wolontariat!”

Organizatorzy:
Aldona Łada i Magdalena Wojtyła

01 01
01 01
01 01
01 01
01 01
01 01
01 01
01 01
01 01
01 01
01 01
01 01
01 01
01 01
01 01
01 01
01 01

V Liceum Ogólnokształcące
im. Krzysztofa Kieślowskiego
w Zielonej Górze

ul. Zachodnia 63
65-552 Zielona Góra
tel. 68 470 70 10

KLASY GIMNAZJALNE

logoG7

Ostatnia aktualizacja:
6.06.2018 r.

Jesteś tutaj: Start Szkolne graffiti Archiwum Archiwum 2016/2017 VII rywalizacja młodych wolontariuszy za nami