Obchody wydarzeń zielonogórskich

29 maja obchodziliśmy w naszym mieście rocznicę jednego z najważniejszych wydarzeń w naszej lokalnej historii. 57 lat temu w 1960 roku miały miejsce tzw. Wydarzenia Zielonogórskie. Pewnie z pokolenia młodzieży urodzonego w XXI wieku mało kto  o nich słyszał. A jest to wydarzenie, z którego my zielonogórzanie możemy być dumni i powinniśmy jak najwięcej o nim wiedzieć. Tego dnia 1960 r. władze komunistyczne postanowiły odebrać kościołowi Matki Boskiej Częstochowskiej budynek dzisiejszej starej filharmonii, w którym społeczność katolicka prowadziła świetlice dla dzieci, działalność kulturalna i edukacyjną oraz naukę religii, gdyż ta była zakazana w szkołach publicznych. Rankiem władze komunistyczne wsparte milicją próbują wejść do budynku i go przejąć. Nie spodziewają się jednak, że kobiety, które po porannej mszy były świadkiem zajścia będą aktywnie interweniowały. Starszym paniom przy udziale przypadkowych przechodniów udaje się udaremnić przejęcie Domu Katolickiego. Jednak komuniści nie zamierzali się poddać. Ściągnęli oddziały milicji z całego miasta, a nawet z Poznania. Dochodzi do regularnych walk, które trwają cały dzień w okolicach kościoła oraz na przyległych ulicach starówki. Wzięło w nich udział około 5 tysięcy zielonogórzan. Efektem starć były dziesiątki rannych, setki aresztowanych, a w dalszym okresie skazanych na więzienie oraz wyrzuconych z pracy i szkół.

W niedzielę 28 maja władze lokalne oraz przedstawiciele władz państwowych, wojska w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej oddali hołd uczestnikom wydarzeń zielonogórskim. Uroczystą mszę odprawili biskupi oraz proboszczowie zielonogórskich parafii. Po mszy uroczystości przeniosły się na plac przy pomniku dobosza, gdzie ustawiona była scena a na niej orkiestra naszej filharmonii. W trakcie uroczystości przemawiali liczni goście, w tym przedstawiciel prezydenta Andrzeja Dudy. Punktem kulminacyjnym było uhonorowanie kilku uczestników wydarzeń odznaczeniami państwowymi. Na zakończenie grupa młodych aktorów zaprezentowała przedstawienie o kulisach wydarzeń zielonogórskich. Uroczystość zakończył apel poległych i salwa honorowa kompanii reprezentacyjnej.

Zainteresujmy się tymi wydarzeniami, porozmawiajmy z bliskimi, którzy żyli w tamtych czasach i bądźmy dumni, że także Zielona Góra i jej mieszkańcy potrafili walczyć o wolność i swoje prawa.

01 01
01 01
01 01
01 01
01 01
01 01

V Liceum Ogólnokształcące
im. Krzysztofa Kieślowskiego
w Zielonej Górze

ul. Zachodnia 63
65-552 Zielona Góra
tel. 68 470 70 10

KLASY GIMNAZJALNE

logoG7

Ostatnia aktualizacja:
6.06.2018 r.

Jesteś tutaj: Start Szkolne graffiti Archiwum Archiwum 2016/2017 Obchody wydarzeń zielonogórskich